dentysta

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Zadbane zęby to podstawa zarówno estetycznego wyglądu, jak i dobrego zdrowia. Jeżeli naszym zębom nic nie dokucza, są one białe i lśniące, i pięknie prezentują się podczas uśmiechu, to niewątpliwie wpływa to na naszą ogólną atrakcyjność. Ponadto brak problemów zdrowotnych z zębami skutkuje brakiem problemów zdrowotnych o innym charakterze. W przypadku, gdy w zębach nie ma ubytków, nie może przez nie nic wniknąć do reszty organizmu. Natomiast jeżeli w zębach zaczynają pojawiać się ubytki, stwarza to warunki do rozwoju różnego rodzaju chorób, które niekoniecznie muszą mieć charakter stomatologiczny, lecz są w stanie dotykać innych miejsc niż zęby i dziąsła.

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Żeby cieszyć się zadbanymi zębami, najlepiej jest je oczywiście regularnie pielęgnować. Podstawą jest w tym przypadku szczotkowanie po każdym posiłku. Nie jest to jednak wystarczające. Żeby prawidłowo dbać o zęby, trzeba także czyścić nicią dentystyczną trudno dostępne miejsca lub używać irygatora w celu wypłukania przestrzeni międzyzębowych. Niestety, nawet jeżeli przestrzega się wszystkich zasad związanych z pielęgnacją zębów, narażone są one na liczne zagrożenia. Dzieje się tak między innymi za sprawą ilości cukru, jaka dodawana jest do współczesnych produktów żywnościowych. Powoduje on próchnicę, która w dzisiejszych czasach właściwie nikogo nie oszczędza.

Najlepszy sposób na zaawansowaną próchnicę

Próchnicę najlepiej jest leczyć jak najwcześniej, aby nie dochodziło do zbytniego pogłębiania się choroby. Im dłużej zwleka się z podjęciem działania, tym bardziej zaawansowany jest jej stan. Jeżeli przybierze on naprawdę zaawansowany stan, może nawet dojść do zapalenia miazgi zęba. A stan ten bywa o tyle groźny, że nie da się go odwrócić. Jedyną radą na pojawienie się tego schorzenia jest leczenie kanałowe.

Na czym polega leczenie kanałowe? Krótko mówiąc, wiąże się ono z całkowitym usunięciem miazgi zęba, i to zarówno z komory, jak i z kanałów. Pozostałe po niej miejsce wypełnia się sztuczną substancją, która ma za zadanie zastąpić miazgę. Choć takie rozwiązanie wydaje się dość daleko posuniętym krokiem, w rzeczywistości to właśnie dzięki niemu da się uniknąć jeszcze bardziej radykalnego działania, czyli usunięcia zęba. Leczenie kanałowe pozwala odratować nawet mocno zepsuty ząb i zachować funkcję, jaką spełnia on podczas jedzenia. Każdy ocalony ząb oznacza bowiem lepsze rozgryzanie pokarmu, a co za tym idzie, także i lepsze trawienie. Jeżeli więc stan zęba jest taki, że jedyne dwie opcje w jego przypadku, to usunięcie lub leczenie kanałowe, zawsze warto zdecydować się na to drugie rozwiązanie.

Cena leczenia endodontycznego (jak inaczej określa się leczenie kanałowe) waha się oczywiście w zależności od tego, ile dokładnie zębów musi być poddanych zabiegowi. Czasami zdarza się, że tylko jeden z nich wymaga specjalnego traktowania, a czasami leczeniu kanałowemu trzeba poddać większą liczbę zębów. Warto także dodać, że przed przystąpieniem do zabiegu każdy ząb jest zawsze dokładnie oczyszczany. Dzieje się tak dlatego, aby nie dopuścić do pozostania na powierzchni zęba zainfekowanych próchnicą tkanek. Podczas leczenia endodontycznego stosuje się też oczywiście znieczulenie. Gdyby było inaczej, ból byłby niemal nie do wytrzymania. Dzięki odpowiedniej anestezji leczenie kanałowe może być wykonane u prawie każdego pacjenta. Choć trzeba dodać, że u niektórych osób istnieją przeciwwskazania do tego typu leczenia. Należy do nich chociażby hemofilia czy zapalenie wsierdzia oraz przygotowanie do przeszczepów. Podjęcie decyzji o leczeniu kanałowym nie może też zapadać automatycznie w przypadku kobiet w ciąży, nawet ze względu na brak możliwości wykonania badania radiologicznego. Powinny się one radzić w tej kwestii ginekologa.

Posted in Blog.