leczenie kanałowe Bytom

Kiedy należy usunąć ósemkę?

„Zęby mądrości” pojawiają się między 16 a 25 rokiem życia. Co ciekawe, nie u wszystkich – niektórzy nie mają nawet zawiązków trzecich zębów trzonowych ani w żuchwie, ani w szczęce. Rozmawiając ze znajomymi, wielokrotnie można usłyszeć, że któryś z nich „musi usunąć ósemkę”. Czy warto robić to prewencyjnie, czy tylko wtedy, gdy istnieją ku temu konkretne przeciwwskazania? Sprawdźmy!

Kiedy nie usuwać?

Ósemki pełnią ważną funkcję w rozdrabnianiu pokarmu. Jeśli zęby wyrzynają się prawidłowo, są zdrowe i nie są przyczyną problemów z innymi zębami lub dziąsłami, ósemek nie warto usuwać profilaktycznie. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać, posłużą nam przez wiele lat.

Wskazania do ekstrakcji

Niestety, ósemki to zazwyczaj problematyczne zęby. Są trudno dostępne, gdy próbuje się je myć szczoteczką, często więc zalegają na nich resztki jedzenia, przez co szybko się psują. Mogą ułatwiać też osadzanie się resztek na sąsiadujących siódemkach. Bywa, że „zęby mądrości” nie wrzynają się w pełni i prowadzą do powtarzających się stanów zapalnych dziąseł. Usunięcie ósemek często jest też wskazane przed założeniem aparatu ortodontycznego, aby przygotować miejsce do wyprostowania zębów. Zdarza się, że ósemka wyrasta pod kątem, naciskając na sąsiadujące zęby i będąc główną przyczyną wady zgryzu. Czasami chora ósemka może powodować też migreny, a także choroby odogniskowe serca czy stawów – ząb należy jak najszybciej w tym wypadku usnąć. Trzeba pamiętać, że usunięcie ósemki jest zabiegiem chirurgicznym, wywołującym drobne (ale zdarzają się też i cięższe) powikłania, dlatego lepiej nie wykonywać go np. na dzień przed ślubem czy egzotycznym urlopem. Rana po ósemce może krwawić nawet przez 3 dni, z pewnością na twarzy pojawi się spora opuchlizna. Czasami dochodzi do kilkudniowego szczękościsku, czyli niemożności otwarcia jamy ustnej. Zdarza się, że w ranie nie wytwarza się skrzep i dochodzi do tzw. suchego zębodołu, w którym konieczne są wymiany opatrunku przez stomatologa. Niezwykle rzadko dochodzi porażenia nerwu w okolicy zęba i braku czucia w obrębie wargi dolnej, zapalenia kości, czy gorączki wywołanej przez stan zapalny tkanek okołoszczękowych. Dlatego bardzo istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza w najbliższych dniach po zabiegu. Samą ekstrakcję najbezpieczniej jest przeprowadzić w renomowanym gabinecie, w ofercie którego znajduje się chirurgia stomatologiczna.

Posted in Blog.