zęby mleczne

Jak prawidłowo dbać o zęby mleczne?

Zęby mleczne, pierwsze uzębienie dziecka, są słabo zmineralizowane, a więc znacznie bardziej podatne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i rozwój próchnicy. Chociaż po kilku latach samoistnie wypadają i są zastępowane zębami stałymi, to jednak należy odpowiednio o nie dbać. Dlaczego jest to ważne i jak powinna wyglądać codzienna higiena mleczaków? Dowiesz się, czytając dalszą część naszego wpisu.

Dlaczego należy dbać o zęby mleczne dziecka?

Dentyści jednoznacznie przekonują, że zęby mleczne wymagają takiej samej dbałości jak uzębienie stałe. Wprawdzie po pewnym czasie wypadają, jednak również narażone są na próchnicę. Jeśli dojdzie do próchnicy i — co gorsze — nie będzie ona leczona, pojawi się nie tylko ból, ale zwiększy się ryzyko przeniesienia choroby również na zęby stałe. Ze względu na fakt, że są one słabiej zmineralizowane, wymagają nawet więcej dokładności i dbałości podczas codziennego szczotkowania. Wymagają też profilaktycznych zabiegów stomatologicznych.

Warto też pamiętać, że zbyt szybka utrata zębów mlecznych przez dziecko może przyczynić się do tego, że żuchwa i szczęka nie będą rozwijać się prawidłowo. Może to doprowadzić do poważnych wad zgryzu i innych konsekwencji, jak np. rozwój wady wymowy.

Codzienna higiena mleczaków — najważniejsze zasady

O zęby mleczne trzeba dbać właściwie od momentu, kiedy zaczną się wyrzynać. Już wtedy należy delikatnie przemywać ząbki maluszka po każdym posiłku gazikiem nasączonym letnią, przegotowaną wodą. Później można zastosować specjalną silikonową szczoteczkę nakładaną na palec. Kiedy dziecko nieco podrośnie, warto mu kupić pierwszą, dostosowaną do wieku szczoteczkę. Od tego momentu należy starać się wyrobić w nim nawyk regularnego mycia zębów dwa razy dziennie. Polecane są wówczas pasty dla dzieci bez fluoru. Należy uczyć dziecko prawidłowej techniki mycia zębów. Jeśli nawet początkowo nie będzie mu to wychodzić najlepiej, z czasem z pewnością będzie coraz lepiej.

Kolejna bardzo ważna sprawa to regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Najlepiej wybrać się do stomatologa dziecięcego, który nie tylko skontroluje stan uzębienia, ale również w odpowiedni sposób wyjaśni maluchowi, jak dbać o ząbki. Najlepiej wybrać się do dentysty, zanim jeszcze maluch będzie ząbkowanie, czyli w pierwszym półroczu jego życia. Następnie gabinet stomatologiczny warto odwiedzać profilaktycznie co 3-4 miesiące. Dlaczego tak często? Zęby mleczne są szczególnie podatne na bardzo szybki rozwój próchnicy. Im szybciej zostanie ona zdiagnozowana i wyleczona, tym mniejsze ryzyko ewentualnych powikłań. Istotne są też zabiegi profilaktyczne wykonywane u dzieci z zębami mlecznymi.

Posted in Blog.