protetyka stomatologiczna

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudowywaniem zębów pacjenta przy pomocy specjalnych protez. Dobierając protezy, sugerujemy się stanem naturalnym uzębienia pacjenta. Bierzemy pod uwagę jego oczekiwania oraz możliwości finansowe. Protezy najprościej jest podzielić na ruchome (które pacjent może sam zdjąć) i stałe (które są cementowane na stałe na zębach pacjenta). Ruchome protezy to głównie protezy akrylowe, szkieletowe i elastyczne.

Z kolei uzupełnienia stałe to często mosty (dzięki którym uzupełnia się kilkuzębowe braki) i korony (pozwalające na odbudowę zniszczonych zębów). Protetyka zajmuje się także licówkami, czyli „osłonami” zakładanymi na korony zębów pacjenta, dzięki którym można poprawić ich kształt, ale też kolor. Czasami bywa tak, że u jednego pacjenta stosuje się różne rodzaje protez.

Leczenie protetyczne krok po kroku

Leczenie protetyczne jest zawsze dopasowane do potrzeb pacjenta. Pierwsza wizyta obejmuje zazwyczaj wywiad z pacjentem, pantomogram oraz badanie stanu uzębienia. Dzięki tym trzem rzeczom lekarz może określić, jak powinno przebiegać leczenie i jakiego rodzaju protezy potrzebuje pacjent. Lekarz tłumaczy pacjentowi, jak będą wyglądały kolejne wizyty i informuje go kosztach poszczególnych rozwiązań. Gdy pacjent zdecyduje się na któreś z nich, lekarz informuje go, jak leczenie powinno zostać rozłożone w czasie. Przebieg kolejnych wizyt zależny jest od wybranej metody leczenia.

Więcej niż estetyka

Może się wydawać, że leczenie protetyczne przede wszystkim poprawia estetykę uśmiechu – jest w tym trochę racji. Pacjenci cierpiący z powodu braku uzębienia dzięki protezom od stomatologa odzyskują pewność siebie i chętnie wracają do życia towarzyskiego. Jednak uroda to nie jedyny powód, dla którego warto zdecydować się na leczenie protetyczne. Braki w uzębieniu powodują dyskomfort podczas jedzenia i utrudniają przeżuwanie pokarmów. Zaniedbanie leczenia może prowadzić też do przesuwania się pozostałych zębów, a nawet zaniku kości szczękowej lub żuchwowej. To z kolei może wpłynąć na deformacje twarzy i nada jej charakterystyczny, starczy wygląd. Współczesne protezy zębowe wykonywane są tak, by do złudzenia przypominały naturalne zęby, protetyk dobiera kolor i kształt sztucznych zębów pod kątem naturalnych. Pacjenci mają do wyboru produkty z wielu półek cenowych, z pewnością więc każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Posted in Blog.